Samodzielne zbudowanie własnego PC to satysfakcjonujące, lecz także bardzo wymagające wyzwanie. Na rynku co roku pojawiają się nowe komponenty o coraz lepszych parametrach, przez co dobranie zestawu, który będzie dobrze współgrał, może okazać się nieco podchwytliwe. Jeśli zajmujesz się składaniem komputera i chcesz poznać kryteria, które pomogą Ci dobrać najlepszą płytę główną, koniecznie poznaj niniejszy poradnik!
Płyta główna — ważny element komputera
Ten komponent służy przede wszystkim do połączenia wszystkich podzespołów w jedną, sprawną całość. Nie każda płyta główna ma jednak te same parametry, ilość gniazd oraz dodatkowe funkcjonalności. Ważną rolą tego elementu jest także łączenie się z internetem – nowsze propozycje mają wbudowany moduł WiFi, dzięki czemu skracają listę potrzebnych nam do składania komputera urządzeń.
Dostępne na rynku płyty główne różnią się od siebie pod wieloma względami — podczas zamawiania komponentu do składania komputera warto zwrócić uwagę na:
- liczbę gniazd na kości pamięci RAM,
- typ chipsetu i rozmiar podzespołu — od tego zależy kompatybilność z innymi komponentami,
- typ zasilania,
- liczbę i rodzaj dostępnych złączy,
- dodatkowe funkcjonalności, jak na przykład karta dźwiękowa, wbudowane moduły WiFi i Bluetooth.
Producenci płyt głównych przewidują specjalne opcje również dla graczy, którzy decydują się na składanie komputera we własnym zakresie. Modele gamingowe wyróżniają się zaawansowanymi parametrami, estetyką oraz dodatkowymi funkcjami, jak na przykład gniazda na mysz i klawiaturę czy karty sieciowe redukujące ping.
Kompatybilność płyty głównej — jakie ma znaczenie?
Do wyboru tego komponentu warto podejść nieco szerzej i wziąć pod uwagę przeznaczanie komputera, którego składanie masz w planach. Ważną cechą płyty głównej jest jej kompatybilność — jeśli będzie źle dobrany, nie będzie należycie współpracować procesorem czy kartą graficzną. Jeśli zależy Ci na PC z górnej półki, który będzie współpracował z najnowszymi komponentami na rynku, nie warto oszczędzać na tym elemencie. Zwróć uwagę również na platformy, które może obsługiwać urządzenie — procesor od Intela może wymagać zupełnie innego gniazda, niż opcja od AMD.